Jak si doma ušít bavlněnou roušku…

Vážení zákazníci, spousta z Vás nás kontaktuje, zda nabízíme také textilní bavlněné roušky. Bohužel, prozatím tento sortiment výrobků v nabídce nemáme. Nicméně stále jsme schopni nabídnout látek-pláten ze 100% bavlny v metráži a to jak jednobarevných bavlněných látek tak bavlněných látek se vzorem, které se pro ušití takovýchto roušek hodí. Takováto textilní rouška sice zdravé jedince nedokáže zcela ochránit před nákazou koronaviru SARS 2 a určitě také nedokáže nahradit zdravotnické masky s potřebným stupněm filtrace, přesto ji má smysl nosit. Většina odborníků se shoduje, že je to jeden ze způsobů, jak zastavit šíření viru. Bohužel jednorázové roušky u nás v současnosti nejsou k dostání a celosvětově je jich nedostatek, není tedy od věci se vrátit k výrobě látkových-plátěných, které lze použít opakovaně, je ale nutné je po použití vyvařit a vyžehlit. Stejně jak se to dělalo ještě nedávno i v nemocnicích. Poradíme vám jak si je doma ušít.

Budete k tomu potřebovat látku ze 100% bavlny, ideálně plátno, aby se rouška dala sterilizovat, tedy vyvařit ve vysoké teplotě. Pokud nešijete a doma běžně  takové látky nemáte, pak můžete využít klasické bílé prostěradlo (nové).

Na jednu roušku budete potřebovat látku o velikosti 20×20 cm a dva 3,5 cm široké a jeden metr dlouhé pruhy.

Na internetu naleznete hned několik návodů, jeden z nich s přesným video návodem na bavlněné roušky vhodné i pro nemocniční personál připravila česká návrhářka Daya.

Potřebujete:

  • Bavlněný (nový) materiál o rozměrech 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm
  • šicí stroj
  • a nit.

POSTUP:

  1. Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2×0,5 cm a prošijte.
  2. Dle střihu, který si můžete stáhnout na stránkách návrhářky, si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.
  3. Pruhy – okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
  4. Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
  5. Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku.
  6. Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.

Celé proužky prošijeme.

Závěrem nám všem přejeme hodně zdraví a doufáme, že se co nejdříve životy náš všech vrátí k normálu… 🙂

zdroj: Novinky.cz, Youtube kanál DAYA, Ústav pro péči o matku a dítě – Praha 4, Podolí