Jak vybrat správnou záclonu?

Záclony jsou nedílnou součástí každého útulného pokoje. Jedná se o prvek, který je nejen praktický, ale také plní estetickou stránku. Pokud zvolíte ne zrovna dobře, může to ovlivnit celkový dojem z interiéru, v opačném případě to bude nádherný doplněk, který dotvoří atmosféru vašeho bydlení. Jak vybrat tedy tu správnou záclonu? Na to se podíváme v tomto článku.

Správná velikost záclony

Většina lidí postupuje tak, že změří okno a na základě vyměřených rozměrů kupuje záclonu. Ovšem ono to není zdaleka tak jednoduché. Pokud bude záclona rovna šíři okna, okno to opticky zmenší a věřte, že to nebude vypadat dobře. Záclony by neměly překrývat jen okno, ale i lehce přečuhovat po stranách. Ideální je tedy měřit garnýžovou tyč, na kterou záclonu uchytíte. Záclona by v závěru měla být při pověšení nařasená, ne napnutá. Doporučený poměr řasení je 1:2. To znamená, že na 1 metr šířky okna je potřeba počítat 2 metry záclony. Estetický vzhled nařasení záclony dosáhnete pomocí řasící stuhy, která se našije na vrchní ohraj záclony. Její délka se počítá obdobně jako potřebná šířka záclon tedy v poměru 1:2. To znamená, že na 1 metr šířky okna je potřeba počítat 2 metry této řasící stuhy. Řasící stuhy potom umožňují také uchycení záclony s možností uchycení na háčky, žabky nebo obojí. Některé typy záclon, jako jsou například žakárové, jsou ve spodní části opatřeny všitým olůvkem, díky kterému je záclona stále elegantně vypnutá.

Na trhu je dnes spousty prodejců záclon, kteří záclony sice prodávají, ale nenabízení doprovodné služby jako je jejich obšití, zkrácení nebo našití řasící stuhy. Dvojnásob to platí pro e-shopy. Výjimkou je ovšem právě e-shop www.VasBytovyTextil.cz, kde Vám nejenom poradíme, ale také si můžete pomocí našeho konfigurátoru vybrat a objednat záclony tak, že budou upraveny přesně podle Vašich představ a na míru právě Vašeho okna. Pokud si nejste jisti, napište nám nebo zavolejte a my Vám s úpravou záclon poradíme.

Základní rozdělení záclon máme na záclony žakárové, virtážkové, voálové a organzy.

  • Záclony žakárové se vyrábějí z polyesterových hedvábných přízí. Žakár má jemné i složité vzory, které v prostoru jednolitých barevných textur, mohou příjemně upoutat vaši pozornost. Žakárové záclony jsou ve většině případů ve své spodní části opatřeny sdobenou obrubou, která zasahuje do různých výšek záclon.

Žakárová záclona vzor 39901 korálky s kruhy – metráž - Škodák-VášBytovýTextil.cz

  • Záclony vitrážkové jsou krátké záclony se skvěle hodí do kuchyní nebo místností s menšími okny ve Vašich bytech, domech nebo chalupách. Většina vitrážkových záclon má na vrchní straně otvory k provlečení vitrážkové tyčky.

  • Voály jsou typem záclon, který se svou jemnou strukturou tkaniny dokonale hodí na zhotovení vzdušných dekoračních závěsů nebo lehkých záclon. Voály můžou být ve své spodní části opatřeny olůvkem.

  • Organzy jsou moderním typem záclon, které jsou nejenom zajímavou dekorací oken, ale také výborně filtrují světlo, vytvářejí pocit soukromí a interiéru dodávají exkluzivní a noblesní design.

Organza vzor 2015 šedá s pruhy – metráž - Škodák-VášBytovýTextil.cz

Jaká délka je vhodná

Při řešení velikost záclony budete přemýšlet také nad její délkou. Měla by být až po zem? Po parapet? Nebo snad končit v půli okna?

Záclony do půli okna jsou spíše trendem, který se hodí ke klasickým interiérům domů, bytů či chalup. Naopak pokud upřednostňujete moderní styl zařízení vašeho domova, tak dáte přednost variantám záclon v delším provedení. V případě, že dáváte přednost zácloně s délkou pouze do půli oken, tak rozhodně bude vypadat hezky, pokud na parapet okna vystavíte květiny nebo různé dekorace, které se budou hodit například k různým ročním obdobím nebo svátkům. Zajímavou a dnes také moderní alternativou jsou například překřížené záclony nebo záclony uprostřed vykrojené.

Výběr designu je důležitý

Mnohdy lidé jdou do obchodu s tím, že mají přesně v oku barvy, které se v pokoji nacházejí a ke kterým chtějí záclony ladit. Ano, záclony nejsou jen bílé, ale v kurzu jsou i barevné nebo alespoň s barevnými vzory. Chcete-li sladit záclony například s povlečením v ložnici nebo se sedací soupravou v obývacím pokoji, do obchodu si pro jistotu vezměte kousek látky/vzorečku. Pomůže vám to kombinovat!

Před návštěvou obchodu si dobře rozmyslete, do jakých barev máte interiér sladěn a nebo sladěn chcete mít. Jaké preferujete vzory? Jsou to spíše květiny nebo geometrické tvary? A samozřejmě styl vašeho bydlení. Je jasné, že do moderního interiéru patří jiný styl záclon, než do retro zařízeného bytu. Nezapomínejte také na to, že společně se záclonami tvoří důležitý doplněk také závěsy.

Myslete také na to, že méně je někdy více. Není potřeba se pouštět do přehnaně vzorovaných, barevných záclon, které se vám hůře budou kombinovat. Navíc pozor na zákeřnou bílou, která není vždy bílá. V jednoduchosti je krása a se střízlivým minimalismem rozhodně nic nezkazíte.

Zdroj fotografií: Net Distribution s.r.o.