Jak vybrat to nejlepší prostěradlo…

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, výběr správného prostěradla je velmi důležitý úkol. Přece jen se jedná o povrch, na kterém spíte. Spánek je důležitý pro vaše fyzické i psychické zdraví, proto čím kvalitnější bude, tím lépe. V tomto článku jsme si pro vás připravili tipy a rady jak na to! Inspirujte se.

Co od prostěradla očekáváte

Na trhu se nachází opravdu velká spousta různých prostěradel, které mohou mít i různé funkce. Některé dokáží chladit, jiné naopak hřát. Mnoho lidí zaručeně ocení také funkci odvádění potu. Je jasným faktem, že prostěradlo matraci chrání. Pokud ji chcete maximálně ochránit před vylitým pitím v posteli nebo máte malé děti, které se počůrávají, pak si pořiďte navíc chránič matrací, který umístíte pod prostěradlo. Budete mít jistotu, že žádné tekutiny na matraci neprotečou.

Jaký zvolit materiál

Měl by to být materiál na omak příjemný. Do kvality se rozhodně vyplatí investovat. Nechcete přeci kupovat neustále dokola nová prostěradla, jelikož je budete používat každý den a velmi rychle se tak opotřebí. Kvalitní vám udělá dlouholetou službu.

Prostěradla bavlněná plachta - Škodák-VášBytovýTextil.cz
Prostěradla bavlněná plachta – Škodák-VášBytovýTextil.cz

Nejčastějším materiálem u prostěradel bývá přírodní bavlna. Ta je na dotek velmi příjemná a měkká. Mezi její vlastnosti patří pružnost, prodyšnost a odvádění potu. V létě vás bude příjemně chladit. Pro tyto prostěradla je klasické provedení bez gumy, ovšem i variantu s gumou dnes snadno seženete. Pokud se jedná o prostěradla ze 100% bavlny, mnoho z vás si zajisté představí klasické plátěné bílé prostěradlo. Ovšem nemusí tomu tak být! Doba jde dopředu a trh nabízí nepřeberné množství variant.

Velmi oblíbená jsou také froté prostěradla. Ty vás naopak zahřejí v zimě. Je-li vám neustále chladno, pak je to něco pro vás. Na dotek je prostěradlo příjemné a měkoučké. Tato prostěradla se prodávají především s napínáním. Na matraci tedy perfektně sedí a nikam se nehnou. To ocení zejména děti, které se neustále vrtí a skáčou po posteli. V dostání jsou v různých barevných variantách.

Prostěradlo froté Exclusive vzor FR-22 tmavě hnedé - Škodák-VášBytovýTextil.cz
Prostěradlo froté Exclusive vzor FR-22 tmavě hnedé – Škodák-VášBytovýTextil.cz

Saténová prostěradla dodají vaší ložnici opravdový luxus. Jejich lesk je činí unikátními. Hladký povrch je na dotek chladivý, proto jej ocení horkokrevní lidé, kterým je neustále vedro.

Letní variantou froté prostěradel jsou jersey prostěradla, která jsou velmi podobná, ovšem ne tolik nadýchaná a hřející. Vyrábějí se ze 100% bavlny a ve velké míře ve verzi napínací.

Prostěradla z mikrovlákna (ze 100% polyesteru) ocení především alergici! Pro jejich hypoalergenní vlastnosti je lidé milují. Na dotek jsou také velmi příjemné, nadýchané, měkké a hřejivé. Prodávají se výhradě ve verzi s napínáním v různých barevných variantách.

Znejte přesné rozměry

Před návštěvou obchodu je nutné pečlivě přeměřit vaši matraci. Prodávají se prostěradla jak pro jednolůžkové, tak pro manželské postele. Je skutečně z čeho vybírat. Mezi klasické varianty patří: 70 x 140, 70 x 100, 70 x 120, 70 x 140, 70 x 160, 70 x 180, 200 x 200 nebo 200 x 220 cm.

Výběr správného designu

Prostěradlo by mělo především ladit s povlečením. V případě flanelového povlečení můžete zvolit také flanelové prostěradlo. Slaďte styl vaší ložnice do posledního detailu! Trh nabízí takřka neomezené možnosti při výběru. Různé barvy a motivy vás určitě okouzlí a na své si přijde skutečně každý.

Zdroj fotografií: Net Distribution s.r.o.