Ložní prádlo: Se vzorem nebo jednobarevné?

Neomezené možnosti 21. století nám nabízí velký výběr ložního prádla ať už z hlediska kvality, tak z hlediska estetiky. Pokud sháníte inspiraci na to, jaké ložní prádlo pořídit do vašeho pokoje, pak jste tady správně! Jsme tu a poradíme vám.

Výběr ložního prádla začíná v ložnici

Většina z nás vybírá ložní prádlo na základě toho, co se nám líbí, nicméně by se to mělo líbit i naší ložnici, aby vše krásně ladilo. V první řadě se zaměřte na výmalbu ložnice. Pokud se za vaší postelí nachází například tapeta či výrazný fotoobraz, vaše možnosti budou omezenější. Obecně kombinovat vzory se vzory není vždy šťastný nápad. Stejně tak se zaměřte na barvu vaší postele. Čalouněné postele na sobě mnohdy již mají nějaké ty vzory a ty by měly korespondovat samozřejmě s povlečením.

Jak postupovat v případě, že jsou všude okolo postele vzory

Už jsme nakousli případ, kdy je za postelí tapeta nebo vzor přímo na povlaku postele. V tomto případě je samozřejmě na místě volit jednobarevné ložní prádlo. Chytit se můžete jedné barvy, která se nachází právě na vzoru. Nemusí to být barva základní/dominantní, nebojte se vyhledat nějaký malý barevný detail. O to zajímavější výsledek to bude. Dokonce se nemusí jednat ani o přímo totožnou barvu, respektive odstín. Designéři rádi používají výraz „tón v tónu“. To znamená, že zvolíte zmíněnou barvu, ale například její světlejší variantu. Případně základ povlečení v jedné barvě a elegantní pruh v barvě v tónu.

Základ tedy nechte jednobarevný, ovšem vyřádit se můžete v případě volby menších dekoračních polštářků, které jsou v dostání nejen v různých vzorech, ale i materiálech. Velmi populární jsou elegantní chlupáče, který působí až luxusním dojmem. Nebo přehozy přes postel se stejnou „chlupatou“ strukturou.

Jste-li příznivci minimalismu

Pokud je vaše ložnice zařízena v duchu minimalismu, pak je to jako začít malovat na bílém plátně. Pokud jsou stěny čisté, jednobarevné a okolí není nijak přeplácané, pak máte výtečnou příležitost oživit vaši ložnici prostřednictvím ložního prádla. Vzory na povlečení můžete ladit dle ročního období i jiných příležitostí.

Na jaře jsou na místě veselé květy v barvách žluté, oranžové a zelené. V létě bylo populární například ložní prádlo s motivy bambusových listů. Na podzim sáhněte po populární vínové barvičce, která symbolizuje vášeň a ta do ložnice rozhodně ladí. V zimě se pak můžete držet vánočních motivů a na Valentýna vzorů srdíček. Obecně platí fakt, že bychom na zimní období měli volit teplejší odstíny a v parných dnech naopak studené odstíny barev.

A máme-li hledět na praktičnost, pak je rozhodně lepší volbou ložní prádlo vzorované. Světlé barvy se časem zaperou, a pokud máte děti, které jedí v posteli, pak na vzorech nebudou fleky na první pohled tak „křičet“.

Zdroj fotografií: pixabay.com, NetDistribution s.r.o.